Rubriky
Dom a záhrada

Pes a dieťa

Vzťah medzi dieťaťom a psom je otázka, ktorá  určite zaujíma aj mnohých rodičov. V tomto momente sa pozrieme na to, ako budovať vzťah medzi dieťaťom a psom a ako užitočná je táto komunikácia pre oboch.

pes

Keď dieťa rastie so psom má to celý rad neodškriepiteľných výhod:
·         najprv sa naučí o niekoho postarať. Môže to byť napríklad  povinnosť kŕmiť-  dovoľte dieťaťu  aby domácemu miláčikovi dal nádobu s jedlom, ktoré dospelý predtým pripravil, alebo nachystá vodu pre psíka samé.. Mnohí psi sú šťastní, že sú priateľmi s deťmi a stávajú sa aj ich milými  partnermi v hrách, asistentmi v poznaní sveta a sú prínosom v ich vývoji. A napríklad psy sa môžu stať vynikajúcim priateľom- ochráncom  vášho dieťaťa! Takýto pes nedovolí, aby sa dieťa stratilo na prechádzke,  aby bolo  vzdialené od dospelých, bude ho chrániť pred cudzími ľuďmi.

·         Ale tu sú skryté a možné nevýhody spolužitia dieťaťa a psa. Dieťa môže náhodou ublíž ť svojmu psíkovi psa a pes  nevie odhadnúť  silu a môže poškodiť dieťatku . Ak tomu chcete zabrániť, vychovávajte veru oboch! Vysvetlite dieťaťu, že čo sa to psíčkovi páči, a čo prináša psíčkovi radosť a čo naopak dieťa robiť nemá – lebo tým svojmu psiemu kamarátovi ubližuje . Je známe, že deti vo veku do 10 až 12 rokov nemôžu samostatne chápať signály psa, takže úlohou rodiča je rozprávať o nálade a stave zvierat.  Pozor aj psíka treba vždy okríknuť, ak robí niečo zlé dieťatku ,hoci si psík myslí, že sa len chudák hrá. Čoskoro pes bude akceptovať vaše pravidlá a bude s týmito hrami zaobchádzať opatrne.

pes a dítě

V rodine, kde je dieťa a pes, sú dvaja a je veru aj dvakrát toľko starostí. Ale šťastie, radosť a zábava je tiež dvojnásobná! Nebojte sa mať psa, ak máte deti. Zvážte svoje možnosti, zistite, čo sa vám páči, hovorte so skúsenými chovateľmi psov. Rozhodnutie o prijatí psa by malo byť schválené všetkými rodinnými príslušníkmi. Pes vám bude  veľa rokov  oporou a obdarí všetkých členov rodiny oddanou a nezištnou láskou a stane sa pravým priateľom vášho dieťaťa a veru aj Vás.

Rubriky
Dom a záhrada

Termovízne meranie v stavebníctve

Ako meracie zariadenie sa používa termovízna kamera. Je možné merať v širokom rozsahu a výstupom je buď termograf alebo hodnota teploty. Takéto meranie dokáže nájsť rôzne poruchové stavy, ktoré je potrebné následne adekvátne riešiť.
Termodiagnostika budov je jedným z najlepších spôsobov, ako sa dá stavba skontrolovať. Takto vieme prekontrolovať novostavbu, ale aj už staršie domy. Bez veľkých fyzických zásahov vieme veľmi ľahko odhaliť skryté problémy a nedostatky stavby.

termo

Takže čo všetko vieme odhaliť?
Medzi najbežnejšie zistenia patrí zameranie tepelného mostu. Ten zapríčiňuje únik tepla, čo sa predovšetkým v zimnom období prejaví na zvýšenej spotrebe tepelnej energie a tým pádom aj vašom účte. Tepelný most môže spôsobovať aj vznik plesní v hlavne v miestach, kde je zvýšená vlhkosť. Studená stena kondenzuje vlhký teplý vzduch čo vytvára dobre predpoklady na jej vznik. Medzi ďalšie nedostatky, ktoré môžeme zistiť je netesnosť okien a dverí a prípadne zatekanie pod rôzne izolačné vrstvy.

dům

Takéto meranie je možné vykonávať či už v rodinnom dome, bytovom dome, v kancelárií ale aj v rôznych priemyselných halách. Merania sa vykonávajú predovšetkým v zimnom období, kedy je rozdiel teplôt medzi interiérom a exteriérom  minimálne 15 stupňov Celzia.
Dĺžka merania závisí od druhu a rozsahu kontroly, rozlohy meraného objektu ako aj od členitosti stavby. Obvykle niečo medzi 1-2 hodinami. Meranie v exteriéri nie je možné vykonávať počas nepriaznivých poveternostných podmienok t.j. za dažďa, sneženia prípadne hmly.

Výstupom býva protokol, kde sú zobrazené farebné obrázky – termografy, Farebná škála znázorňuje rozloženie teplôt na snímanom objekte. V prípade potreby je možne znázorniť aj jednotlivé hodnoty teploty v ktoromkoľvek bode. V rámci vyhodnotenia je dôležité poznať emisivitu materiálu.

Rubriky
Dom a záhrada

Muž, ktorý si plietol manželku s klobúkom

Na svete sa dennodenne stáva množstvo absurdných situácií a toto je jeden z mnohých príbehov, ktoré opisuje autor knihy. Predstavuje v nej ľudí s častokrát neuveriteľnými problémami, hľadajúcich pomoc v ambulancii neurológa.

mozek

O knihe

Príbeh približuje život muža, učiteľa hudby, veľmi nadaného a zanieteného muzikanta, ktorý však mal problém s rozpoznávaním tvárí svojich žiakov, ale nebol to taký vážny hendikep, kvôli ktorému by sa ho chcela škola ako učiteľa zbaviť. Mal hudobné cítenie, bol vynikajúci muzikant a dobrý učiteľ. Hudba bola zmyslom jeho života. Mal však psychické zdravie problémy s úsudkom a zmyslovým vnímaním a bol to práve očný lekár, ktorý mu odporúčil s týmito problémami navštíviť neurológa. No muž svoje omyly ospravedlňoval s humorom a svojmu stavu neprikladal nijakú vážnosť. To je už ale maximum, čo vám môžem o tejto knihe prezradiť, obrala by som vás o zážitok pri jej čítaní, tak to skúste sami.

Čo je neurológia

Ide o záhadnú,,ale veľmi zaujímavú vedu. Lekári, teda neurológovia, bývajú vo väčšine k svojej práci skeptickí, pretože sa prevažne stretávajú s ochoreniami a diagnózami, ktoré sú nevyliečiteľné. Poväčšine ich v ambulanciách stretnete stále tých istých pacientov s bolesťami alebo sprievodnými znakmi ich ochorenia. Lekár im predpíše lieky, ktoré im majú pomôcť, ale svojimi vedľajšími účinkami spôsobia pacientovi nejaký nový zdravotný problém a sú uňho znova. Je to častokrát jeden začarovaný kruh.

koncert

Rôzne pohľady na jeden problém

V spomínanej knihe sa však o neurológii, ako o odbore medicíny nepíše, je to môj a jeden z pohľadov na túto vedu. A práve tá druhá stránka neurológie, vlastne skôr človek s jeho zdravotnými problémami, sú námetom tejto knihy. Autor v nej opisuje mnoho zaujímavých diagnóz a ochorení ľudí v histórii, ktoré sú väčšinou späté s mozgom.

Knihu odporúčam všetkým čitateľom, je v nej popísaných mnoho neuveriteľných príbehov ľudí s problémami, o akých mnohí z nás ani netušili, že sa môžu vôbec vyskytnúť. No uznajte sami, pomýliť si ženu s klobúkom…

Rubriky
Dom a záhrada

Sabinov- kráľovské mesto

Mestečko sa nachádza v Prešovskom samosprávnom kraji, je mestom okresným. Leží pri rieke Torysa , skoro pod Lysou horou. Nie je to veľké mestečko- všade sa dostanete peši. Žije tu viac ako 12000 obyvateľov.

fotoaparát

Pri príchode z ktorejkoľvek strany je prekrásne – rozprávkovo krásne. Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolami bola raz jedna dedinka na Šariši v ktorej žila prekrásna Sabina. Maďarské vojsko sa stiahlo  po útoku Tatarov naŠarišský hrad  aj s Bélom IV. Ten sa jedného dňa vybral smerom k malej dedinke, po prechode cez rieku ho však stiahla prudká voda. Zachránila ho mladá deva Sabina. Chcel sa jej za záchranu svojho života odmeniť. Ona však odmietla a tak po nej vraj pomenoval mestečko- Sabinov a zároveň oslobodil od platenia poplatkov spolu 16 obcí. V roku 1299 bolo mesto povýšené Ondrejom III na mesto kráľovské.

 Milé Sabiny , Sabinky  videli ste už mestečko, ktoré nesie Vaše meno? Že nie , potom neváhajte a plánujte svoju cestu práve tu- stojí naozaj zato vidieť ho. Možno aj niekto by mohol zorganizovať stretnutie všetkých nositeliek daného mena práve v tomto meste.

O tom že je to mesto staré, historické svedčia časti opevnenia, hradby, bašty. Prekrásne sú aj budovy v meste, kostoly, meštianske domy budova radnice v pseudogotickom štýle. Uprostred je krásne udržiavaný park s lavičkami a fontánou.

negativy

Nie je to len mesto kráľovské- je to aj mesto OSCAROVÉ . Režiséri Kádar a Klos tu natočili vynikajúci film v roku 1964. Hral tam skvelý Jožko Króner  film sa volá Obchod na korze. Získal cenu Americkej filmovej akadémie OSCAR. Pamätný obchodík je označená pekným reliéfom z dielne Juraja Karniša. Pristavte sa tam na chvíľu. Sošku Oscara má mesto aj na námestí zo strany o Lipian. Z prešovskej strany má sochu Sabiny. Obe diela sú autorm sochára Andraščíka.
Nedá sa vymenovať všetko čo Vás po príchode do mesta čaká. Ani to nechcem. Chcem Vás len zavolať- poďte si toto mesto určite pozrieť. Stojí naozaj za to!

Rubriky
Dom a záhrada

Životný štýl a jeho nekončiace možnosti. Už ste si vybrali?

Ako vyzerá náš životný štýl? Máme vôbec nejaký? Každopádne máme pred sebou širokú ponuku, z ktorej si môžeme slobodne vybrať. Túto ponuku nám poskytuje sám život. Akým smerom sa tak vyberieme?
Začneme žiť zdravším, sčítanejším, produktívnejším či zmysluplnejším štýlom? Nehľadiac na finančnú otázku, súčasné vzdelanie, povolanie, postavenie, vek, pohlavie, pôvod,… životný štýl môžeme zmeniť zo dňa na deň a nakopnúť ho smerom, ktorý by utužil naše telesné i duševné zdravie či posilnil náš rozum. Máme to v rukách len my.

fotka

Voľný čas sa predsa musí nájsť a ten si dokážeme zorganizovať smerom, aký by nás bavil a na opláku nám priniesol lepšiu kondíciu či viac znalostí.
Ja viem, nakopnúť život smerom k povýšeniu či inej pracovnej pozícii, ku kúpe nového auta, väčšieho domu,… to predsa nie je vôbec jednoduché, ale pod pojmom životný štýl môžeme chápať i tie každodenné drobnosti a vážiť si každej voľnej hodiny k dobru, ktorú máme šancu naplniť novým hobby, hľadaním našich záujmov,  kreativitou, športovou aktivitou, prechádzkou, objavovaním prírody, čítaním, samovzdelávaním, poprípade nejakým krúžkom,… najdôležitejšie zo všetkého je, aby ste sa nebáli začať s tým, čo by vás skutočne bavilo a následne naplňovalo, v neposlednom rade prinieslo pozitívne výsledky pre váš telesný i duševný stav.

kniha

Vybraný životný štýl vás predovšetkým musí baviť a vy sami od seba musíte cítiť, že si na neho chcete spraviť čas. Preto je výber v podstate široký a netrúfnem si, či skôr nedovolím si dávať vám konkrétne rady, ten správny životný štýl by ste si mali zvoliť v prvom rade vy.
Životný štýl sa však môže týkať aj zdravšieho stravovania, obmedzenia cigariet, kávy, alkoholu, v niektorých prípadoch skončiť s drogami či inou nezdravou závislosťou.  Takisto pod týmto pojmom môžeme chápať nastavenie si určitých morálnych hodnôt a nasledovať ich.

Rubriky
Dom a záhrada

CT a MRI mozgu po mŕtvici: ktorá štúdia je lepšia?

Počítačová tomografia
S pomocou CT sa môžu rýchlo získať informácie o rôznych typov mŕtvice (ischemická, hemoragická, a zmiešané formy, ako cievne mozgové príhody, nádory mozgu). Moderné CT skenery poskytujú sériu obrazov mozgu za menej než jednu minútu, čo je obzvlášť dôležité. Počítačová tomografia je vhodná na detekciu mŕtvice. Avšak táto metóda má obmedzenia: niektoré oblasti mozgu nie sú k dispozícii na vizualizáciu pomocou röntgenových metód a potom prichádza na rad zobrazenie magnetickou rezonanciou.

rentfen

Magnetické rezonančné zobrazovanie: výhody a nevýhody
Štúdie ukázali, že zobrazovanie magnetickou rezonanciou je citlivejšie na detekciu malých hlbokých ohnisiek a infarktov v štruktúrach zadnej lebečnej kosti.

  • Je potrebné poznamenať, že tieto príznaky cievnej mozgovej príhody sú uložené v obraze MR vo väčšine prípadov do nekonečna, tak MRI možno použiť na určenie povahy mŕtvice skôr v neskorších fázach štúdie.
  • Pomocou MRI počas prvých hodín po cievnej mozgovej príhode je ťažké rozlíšiť zameranie krvácania z ischemického zamerania. Dramatické zmeny sa zvyčajne objavujú po 24 hodinách. V budúcnosti však typické zmeny v MRI budú trvať celý život, takže dôsledky krvácania je možné identifikovať aj roky po ich výskyte.
  • Okrem toho, MRI presnejšie ako CT, zistí aj malé ohniská krvácania alebo ischémie mozgového kmeňa a mozočku.
  • Často je MRI lepšie než CT vyšetrenie, umožňuje zistiť hlavnú príčinu intracerebrálneho krvácania. Napríklad identifikuje žilové ochorenie krvného obehu, charakteristiky zápalových cievnych ochorení, najmä primárnych nádorov a cievne štruktúry, ktoré v prípade prerušenia môžu viesť ku krvácaniu.
  • MRI pomôže odpovedať na otázku, či je patologické zameranie ischemické alebo hemoragické v prípadoch, keď pacienti s mozgovou príhodou prídu neskoro na spoľahlivý CT skener.
  • CT a MR používajú rôzne spôsoby vyšetrovania.

zápal plic

Pomocou magnetickej rezonančnej spektroskopie je možné identifikovať oblasti mozgového tkaniva. Takéto diagnostiky sú samozrejme ešte presnejšie ale z dôvodu technických ťažkostí má doposiaľ málo praktického využitia a používa sa predovšetkým na vedecké účely.

Rubriky
Dom a záhrada

5 spôsobov, ako pritiahnuť svetlušky do vášho dvora

Vedci z univerzity z USA podporujú ľudí, aby sledovali svetlušky. Chcú preskúmať faktory, ktoré ovplyvňujú tento hmyz, či je to nečistenie, pesticídy alebo hluk. Odporúčajú urobiť tieto veci, aby ste svetlušky do vášho domu prilákali:

ježek

Nechajte narásť trávu.
Vysoké trávy a krovy sú kľúčovou súčasťou ideálneho prostredia svetlušiek. Odporúča sa nechať trávu na vašom dvore narásť, aby ste vytvorili priaznivé podmienky pre svetlušky. Prinajmenšom koste menej často, aby sa znížilo riziko usmrtenia svetlušiek, lebo oni ležia na vysokých trávach počas dňa.

Vytvorte vodu.
Rovnako ako komáre, svetlušky milujú vlhkosť, stojatú vodu a močaristé oblasti, tvrdia výskumníci. Väčšina svetlušiek sa zhromažďuje okolo malých kaluží a iných stojatých vôd počas párenia. Ak nemáte obavy z komárov, kde žijete, zvážte zahrnutie malého rybníka do dvora, ktorý im poskytne dobré životné prostredie.

Vypnite predné svetlo.
Svetlušky svietia z dvoch dôvodov: varovať predátorov, aby išli preč (ich krv je toxická) a čo je dôležitejšie, pritiahnuť kamarátov. Samce používajú odlišné vzory svetla, aby umožnili samiciam toho istého druhu vedieť, kde sa nachádzajú. Samice, ktoré zvyčajne zostávajú posadené na vysokých trávach, upozorňujú, že majú záujem o blízkeho nápadníka. Jasné vonkajšie svetlá môžu zatieniť svetlušky a zasahujú do ich správania pri párení, a tak radšej svetlo v noci vypínajte.

Zasaďte borovice.
Jednou z najväčších hrozieb pre ohniská je strata rastlín a stromov. Keď zmeníme lesy, lúky a polia na staveniská, zničíme vlhké, zalesnené oblasti, kde svetlušky kladú svoje vajcia. Výsadba domácich stromov, najmä borovicových stromov, pomáha svetluškám niekoľkými spôsobmi: hrubé bránice borovíc blokujú lúče umelého svetla, ktoré by mohli narušiť párenie a ihly, vetvy a pôda vytvára ideálne miesto pre larvy, ktoré prekvitajú v strome.

světlušky

Nechajte si na záhrade hromadu dreva.
Niektoré druhy svetlušiek kladú svoje vajcia do hnilobných kmeňov a iných driev v lese a larvy sa živia slimákmi a červami, ktoré tento typ vlhkého prostredia priťahuje. Pokúste sa vytvoriť viac lokalít pre larvy svetlušiek tým, že necháte nejaké kefy drevo hromadiť sa vo vašom dvore.

Rubriky
Dom a záhrada

Druhy dreva, ktoré by ste nemali spaľovať

Zelené drevo
Keď sa vytne strom, drevo musí pred spaľovaním starnúť minimálne šesť až deväť mesiacov. Čerstvo narezané drevo, nazývané zelené drevo, je naložené plné vody a najprv musí vyschnúť. Ak si nie ste istí, či je drevo zelené, opýtajte sa predajcu, kedy bol strom odrezaný. Môžete tiež skontrolovať kôru. Pevne pripevnená kôra, ktorá je stále lepkavá so smolou, znamená, že drevo ešte dobre nevyschlo.

kmeny

Veľké drevo
Nekupujte drevo, ktoré je príliš dlhé. Na to aby ste ho mohli spaľovať ho budete musieť ešte posekať. Ak ale radi rúbete drevo, tak to pre vás nebude žiadny problém.

Drevo, ktorého pôvod neviete.
Ak žijete alebo navštevujete oblasť, ktorá je v súčasnosti postihnutá invazívnymi škodcami, opýtajte sa predajcu, kde bolo drevo odrezané. Ak bolo v oblastiach so škodcami, radšej ho nekupujte. Palivové drevo, ktoré cestuje príliš veľkú vzdialenosť, je jedným so spôsobov, ako sa rýchlo šíri invazívny hmyz a choroby. Hoci škodcovia cestujú aj samostatne, premiestňovanie infikovaného dreva môže ohroziť nové lesy a podkopať úsilie o ich zachovanie. Milióny stromov a tisíce akrov lesa boli vážne poškodené alebo dokonca zabité týmito škodcami. Nové ohniská škodcov takmer vždy pochádzajú od človeka, ktorý kúpil palivové drevo zo zamorenej oblasti. Nenechávajte si pochybné drevo, ktoré leží vo vašom okolí, a určite si s nami neberte žiadny domov. Ak si nie ste istí, či je vaša oblasť alebo okolité oblasti postihnuté, obráťte sa na ministerstvo poľnohospodárstva svojho štátu.

plamen

Mäkké drevo
Spýtajte sa predajcu, aký druh dreva si kupujete. Stromy ako borovice alebo jedle majú "mäkké" drevo, ktoré horí rýchlo, nevydáva toľko tepla a vytvára veľa dymu, ktorý môže spôsobovať zanášanie sadzí v komíne. Hodí sa maximálne na ohne vonku, ale ak máte krb je to nevýhodné pre vás takéto drevo kupovať. Radšej zainvestujte do tvrdšieho dreva.

Rubriky
Dom a záhrada

8 spôsobov, ako povedať

1. Porozprávajte sa so svojím psom
Štúdie používajúce technológiu MRI ukazujú, že psy chápu ľudský jazyk lepšie ako sa predtým myslelo. Takže nahlas hovoriť vášmu psovi nie je také šialenstvo, ako by ste si mohli myslieť a je to celkom zábavné.
Čítanie psom ukázalo, že značne upokojuje úzkostlivých a vysoko energických psov v útulkoch a plaché psíky sa značne dostávajú zo svojej ochrannej ulity.

děti se psem

2. Buďte dobrý poslucháč
Psy sa spoliehajú na výrazy tváre a reč tela na komunikáciu. Čím lepšie pochopíte, ako sa váš pes cíti, tým lepšie budete schopní s ním nadväzovať kontakt a vcítiť sa do jeho kože.

3. Zdieľajte jemný, silný očný kontakt
Zatiaľ čo silným pohľadom na psa vyvoláte agresiu, keď vám pes dáva dlhý, pretrvávajúci kontakt s očami, je to spôsob, ako povedať "Milujem ťa." Nedávna štúdia ukazuje, že oxytocín, "chemikália lásky", stúpa u oboch psoch a ľudí, keď sa na seba pozerajú rovnakým nežným pohľadom.

4. Je to v obočí
Vedecké štúdie dokazujú, že psi môžu čítať ľudské emócie prostredníctvom výrazov tváre. Keď psík miluje niekoho, často zdvihne obočie – ľavé viac ako pravé – tak ak pozdravíte vášho psíka so zdvihnutým obočím a uvoľneným úsmevom poviete vášmu psíkovi, aký šťastný ste, že ste sa znovu stretli.

5. Opri sa o mňa
Vedeli ste, že keď sa pes o vás opiera je znakom lásky a dôvery? Keď sa budete opierať o vášho psa je to skvelý spôsob, ako pridať trochu lásky Vášmu psíkovi.

6. Spinkajte hneď vedľa seba
Ak nechcete, aby bol Váš pes v posteli s Vami , tak aj popoludňajší spoločný spánok na gauči  uvoľní vás aj Vášho psa.

roztomilý pes

7. Prechádzajte sa spolu
Spoločné skúsenosti a tréningy vytvárajú dôveru, komunikáciu a partnerstvo. Prechádzky a dobrodružstvá poskytujú dostatok príležitostí na prácu na zručnostiach, ako je voľná chôdza a privolanie psíka. Psy kladú dôraz rutiny a plánovanie, takže každodenná prechádzka zmiešaná s tréningom im pomôže porozumieť tomu, ako veľmi ich milujete a staráte sa nich.

8. Relaxačná masáž
Toto je jednoduché. Stačí sa dotknúť Vášho psíka a uvoľní sa oxytocín u neho aj u Vás, takže utišujúca masáž, jemná škrabkanie alebo dlhší čas maznanie dajú Vášmu psíkovi najavo čo k nemu cítite. 

Rubriky
Dom a záhrada

Chyby mužov vo vzťahoch (najčastejšie v sexe)

Chyby, ktoré muži robia :
1.      Muž sa vyzlieka rýchlejšie ako žena. Nikto nemá rád rýchlych bláznov, dokonca ani ženy. Takže si len predstavte, čo žena cíti, keď je muž už vyzlečený a čaká a jej  sa podarilo zobuť ešte len prvú topánku.
2.      V najnepriaznivejšom čase by ste sa nemali pýtať na otázku: "Zlato, už si ?" Zmätená situácia. Typická chyba mnohých mužov v posteli.

pusa

3.      Niekto veľký raz povedal: "Človek by mal cítiť ako človek." To však neznamená, že po náročnom dni alebo tréningu musíte najskôr mať sex a odložiť túru do sprchy na neskôr.
4.      Žena verí, že po sexuálnom konaní by ju muž mal  jednoducho objať, pohladiť, pobozkať, povedať nejaké jemné a milé slová. A hlavne nezaspať ako väčšina…

5.      Lôžko lásky by nemalo pripomínať operačný stôl. Nenechávajte príliš svetlé svetlo!
6.      Mnoho ženám sa nepáči, že ich partneri majú príliš dlhé nechty. Samozrejme, že žena nestratí úplne chuť, ale tým, že si predstavia prsty s dlhými nechtami alebo ohrýzanými,  bude pôžitok menší.
7.      Veľmi charakteristická chyba mužov v intímnych vzťahoch je rozdávanie príkazov. Ľahnúť, ohnúť a tak ďalej, to všetko vyzerá skôr ako vojak a dôstojník  a nie ako vášeň medzi mužom a ženou (hry na hrdinov sa nepočítajú).

muž

8.      Áno, chuť spermií je ďaleko od najjemnejších na svete. A nie všetky ženy sú "gurmánmi". Preto by ste ich mali upozorniť, že máte blízko k dokončeniu.
9.      Neotáčajte bradavky, nemliaždite ich , neťahajte ženské prsia. Prsia si vyžadujú starostlivý postoj a nie hrubú mužskú silu.
10.  Klasická poloha neznamená, že by sa muž mohol oprieť o dámu s celou svojou hmotnosťou.
11.  Pozor na uši. Tak, rovnako ako s hrudníkom. Je to veľmi citlivý orgán.
12.  Roztrhať šaty, oh, to je klam. Dokonca aj najbohatšie dámy sú veľmi citlivé na spodnú bielizeň. Takže to asi radšej nerobte.
V zásade sa každá položka môže prerokovať samostatne. Niekto bude súhlasiť, niektorí nie  ale toto je názor väčšiny žien.