Rubriky
Dom a záhrada

Sabinov- kráľovské mesto

Mestečko sa nachádza v Prešovskom samosprávnom kraji, je mestom okresným. Leží pri rieke Torysa , skoro pod Lysou horou. Nie je to veľké mestečko- všade sa dostanete peši. Žije tu viac ako 12000 obyvateľov.

fotoaparát

Pri príchode z ktorejkoľvek strany je prekrásne – rozprávkovo krásne. Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolami bola raz jedna dedinka na Šariši v ktorej žila prekrásna Sabina. Maďarské vojsko sa stiahlo  po útoku Tatarov naŠarišský hrad  aj s Bélom IV. Ten sa jedného dňa vybral smerom k malej dedinke, po prechode cez rieku ho však stiahla prudká voda. Zachránila ho mladá deva Sabina. Chcel sa jej za záchranu svojho života odmeniť. Ona však odmietla a tak po nej vraj pomenoval mestečko- Sabinov a zároveň oslobodil od platenia poplatkov spolu 16 obcí. V roku 1299 bolo mesto povýšené Ondrejom III na mesto kráľovské.

 Milé Sabiny , Sabinky  videli ste už mestečko, ktoré nesie Vaše meno? Že nie , potom neváhajte a plánujte svoju cestu práve tu- stojí naozaj zato vidieť ho. Možno aj niekto by mohol zorganizovať stretnutie všetkých nositeliek daného mena práve v tomto meste.

O tom že je to mesto staré, historické svedčia časti opevnenia, hradby, bašty. Prekrásne sú aj budovy v meste, kostoly, meštianske domy budova radnice v pseudogotickom štýle. Uprostred je krásne udržiavaný park s lavičkami a fontánou.

negativy

Nie je to len mesto kráľovské- je to aj mesto OSCAROVÉ . Režiséri Kádar a Klos tu natočili vynikajúci film v roku 1964. Hral tam skvelý Jožko Króner  film sa volá Obchod na korze. Získal cenu Americkej filmovej akadémie OSCAR. Pamätný obchodík je označená pekným reliéfom z dielne Juraja Karniša. Pristavte sa tam na chvíľu. Sošku Oscara má mesto aj na námestí zo strany o Lipian. Z prešovskej strany má sochu Sabiny. Obe diela sú autorm sochára Andraščíka.
Nedá sa vymenovať všetko čo Vás po príchode do mesta čaká. Ani to nechcem. Chcem Vás len zavolať- poďte si toto mesto určite pozrieť. Stojí naozaj za to!