Rubriky
Výrobky

Zberateľské akčné figúrky

Čo je to akčný figúrka?
Zavedenie GI Joe na trh s hračkami vyústilo skôr do pojmu "akčné figúrky" než pokúšanie predávať bábiky pre deti. Je preto dôležité, aby akčná postava nebola zamieňaná s figúrkou alebo bábikou. Hoci dochádza k určitému prekrývaniu medzi všetkými tromi, každá kategória má špecifické charakteristiky, ktoré nie sú prítomné v žiadnom z ostatných typov figúrok
Akčné hodnoty sú definované týmito charakteristikami:
– Minimálne 3 možné body. Pohyblivé ruky, nohy, kolená, nohy, ruky, krky a pásy sú považované za možné časti.
– Najmenej 7 cm a maximálne 26cm.
– Príslušenstvo je plastové s pripevnenou handričkou alebo plastovým odevom. Úkon akcie sa nedá úplne vybrať.

hrdina

História akčných figúrok
Za krátkych päťdesiatich rokov sa akčné figúrky dostali ďaleko. V polovici šesťdesiatych rokov boli akčné figúrky len hračky s vojenskou tematikou. Ako čas plynul, akčné čísla sa vyvinuli tak, aby zahŕňali milióny veľmi populárnych a inovatívnych hračiek. Akčné figúrky dnes sú takmer rovnako populárne na trhu s dospelými zberateľmi, ako aj na trhu s menej ako 12 rokmi.
Dobre vyvinuté témy a príslušné doplnky akčných postáv každoročne prinášajú viac pozornosti maloobchodu. Pomyslite si na akčný film alebo komixovú knihu a nepochybne nájdete akčné číslo alebo dve určené len pre fanúšikov. Akčné postavy sú tak populárne, že jeden z najpopulárnejších amerických filmov všetkých čias, Transformers, bol založený na akčných číslach transformátora.

zelený panáček

Podmienky akčných figúrok
Pri vyhľadávaní bleskových trhov a on-line aukcií na perfektné doplnenie kolekcie akčných postáv môžete použiť nasledujúcu stupnicu na určenie kvality vašich nálezov. Existuje desať úrovní stavu. Mnohé sú zoskupené v pároch. Nižšie číslo je spodná časť úrovne stavu a horné číslo je lepším stavom v každej úrovni. Ak ste obzvlášť šikovní, môžete si vybrať niektoré akčné figúrky v nižších úrovniach ako projekty obnovy.

C10: Perfektný stav – Tieto akčné postavy majú vynikajúce podmienky bez špiny, odfarbenia alebo poškodenia. Mnohí zberatelia súhlasia s tým, že čísla takýchto akčných postáv budú mať svoje príslušenstvo a originálne balenie.
C8-9: Blízko stavu perfektnosti – Blízkosť stavu postavy je čistá a nepoškodená. Možno však nemusia byť vo svojich obaloch alebo by mohlo chýbať príslušenstvo.
C6-7: Jemné podmienky – Čísla v jemnom stave majú opotrebenie v súlade s použitou hračkou. Poškodenie je nepodstatné a je možné ju opraviť. Všetky príslušenstvá sa môžu stratiť.

figurka

C4-5: Dobrý stav – Tieto akčné figúrky majú jednoznačné opotrebenie. Málokedy obsahujú aj príslušenstvo. Sú však opraviteľné a stále majú hodnotu.
C2-3: Zlý stav – Zberateľ, ktorý udržiava zlý stav, pravdepodobne ho ponechá v tomto stave. Tieto čísla sú často v zlej forme s významnými chybami. Avšak všetky končatiny by mali byť prítomné.
C1: Veľmi zlý stav – Figúrky sú vo veľmi zlom stave sú považované za odpad. Tieto figúrky môžu mať chýbajúce časti,  veľké sfarbenie a výrazné opotrebovanie.