Rubriky
Výrobky

Ujo Verne

Literatúra
V dnešnej dobe je miesto kníh stále neurčitejšie. Počítačové hry, televízia a iné aktivity zatláčajú čítanie do úzadia a robia z neho nepríjemnú povinnosť vyžadovanú školami. Kam sa podeli časy, keď bola literatúra zdrojom nie len poznania, ale i zábavy? Deti a deti našich detí už zrejme nikdy neocenia klenoty, v ktorých sme listovali. Myslím, že čiastočne je to chyba i nás, pretože málo kladieme dôraz na dôležitosť kníh. Treba okolie, ale predovšetkým aj seba motivovať k čítaniu ako k ďaľšiemu druhu zábavy a relaxu. Niekomu sa nechce listovať alebo stavať poličku na knihy? Čítačka alebo tzv. e-book to jednoducho vyrieši.

knihy

Nesmrteľnosť
I keď zomrel 24. marca 1905, jeho diela ho prežili o viac než sto rokov. Francúzsky spisovateľ Jules Verne sa stal symbolom a jeho knihy, s cestovateľskými motívmi alebo vedecko-fantastickými prvkami, nesúce súhrnný názov "verneovky" si získali milióni čitateľov po celom svete. Zaistili mu tým nesmrteľnosť. Pútavé príbehy sú ideálne pre začínajúcich i náročnejších čitateľov, zápletka nikdy nie je príliš komplikovaná, opisy sú zrozumiteľné a bohaté, štýl rozprávania jednoduchý. Množstvo jeho myšlienok, dnes už vysvetlených alebo aj uskutočnených, síce neobstojí v 21. storočí, ale o to zaujímavejšie je sledovať ich rozvíjanie na stránkach Dvadsať tisíc míľ pod morom alebo Cesty na mesiac. Vrelo odporúčam viac než 60 kníh vydaných v desiatkach edícií. Humor ani dôvtip mu neboli cudzie a môzeme sa s nimi stretnúť takmer v každej z nich. Vždy boli obľúbené medzi mládežou a tak by to malo ostať i naďalej.

audiokniha

Zábava a relax
Čítaním sa skutočne dá zabaviť, chce to len nevzdať to po prvej kapitole či horšie, prvej strane. Literatúra má obrovské množstvo žánrov, z ktorých si vyberie skutočne každý. V domácom prostredí sa číta najlepšie, no pomáha to pri ceste autobusom i lietadlom. Doplňte si to príjemnou hudbou, vyložte si nohy alebo sa pohodlne rozvalte v kresle a skúste listovať v niečom, čo vám na tvári vyčarí úsmev. Takéto počínanie bude mať zaručený vplyv na to, ako sa ku knihám budú stavať aj vaše deti alebo okolie. Ukážte, že sa viete zabaviť aj sofistikovane, že máte prehľad. Je zrozumiteľné, že nie každého ihneď chytia zložité 300-stranové romány, ale čítanie by skutočne malo ostať podstatnou súčasťou voľného času a diela ako "verneovky" sú skvelým začiatkom.