Sú deti slušné?

Najväčší posun v spoločnosti a v správaní sa za posledné polstoročie odzrkadlil na deťoch a ich rodičoch. Často sú to oni sami, čo priznávajú, že si so svojimi ratolesťami nevedia dať rady. Aj napriek tomu, že násilie a sebaklam vyčíňa všade dookola, len máloktorý otec sa zmieri s tým, aby bolo jeho potomstvo nevychované a drzé. Ako ich k tomu viesť?

neposlušnost

Príkladom je rodina

Už odmalička by sme im dali všetko, čo im vidíme na očiach. Nech by nás to malo stáť čokoľvek. Aj tak v nás pretrváva strach, že nám to jedného dňa neoplatia dobrom, ale zlom. Kvôli tomuto sa mnohé bezdetné páry boja adopcie neznámeho potomka. Veria, že za všetkým je genetika. Nie je tomu tak. Základom je prostredie, v ktorom človek vyrastá a hodnoty, ktorým je učený.

rodina

  1. Čas je asi to najdôležitejšie, čo môžete venovať. Zvlášť v súčasnosti. Prečo ho teda mrhať na nepodstatné veci? Venujte sa svojej rodine. Aj keď ste prišli z práce a ste unavený alebo máte starostí vyše hlavy. Dnes už rodiny neriešia všetko spolu tak, ako tomu bolo kedysi. Bezpochyby sa to odzrkadľuje na zvýšenom strese a množstve hádok.
  2. Hrdina. Či už ozajstný alebo fiktívny. Dlhodobo bolo náboženstvo a biblické postavy príkladom morálky a pravdy. Ak sa dnes dospelí rozhodnú vychovávať ateistu, tento priestor zostane nevyplnený a chtiac-nechtiac, samé dieťa si ho zaujme vlastnými idolmi. Kým? Často to nebývajú rodičia a ani členovia rodiny, ale hviezdy, ktoré sú podsúvané bulvárom a inými médiami. V dobe internetu je to preto o to ťažšie.
  3. Dajte stop komunikačnému šumu. Vypnite rádio, televízor a pripojenie na internet. Komunikujte spolu pri raňajkách a večeri, pri spoločnom hraní alebo pred spaním. Takto si k sebe zaručene nájdete cestu a vaše potomstvo vás bude rešpektovať. Dnes sa až príliš zaužívalo brať otca alebo mamu iba ako zdroj pohodlia a peňazí. Zmeňte to a rozprávajte sa o všetkom aj o takzvaných tabuizovaných témach. Ak to nebudete vy, vaše dieťa si nájde informácie niekde inde.