Rubriky
Výrobky

Mýtusy kontaktných šošoviek

1. Oko v šošovkách nedýcha a trpí kvôli nedostatku kyslíka.
To nie je pravda, pretože moderné kontaktné šošovky umožňujú aby kyslík cez ne bez problémov prechádzal.

oči

2. Ak nosíte kontaktné šošovky dlhší čas, krvný obeh je narušený.
Nie je to pravda, pretože kontaktné šošovky nemajú vplyv na krvný obeh očí. Navyše neexistujú žiadne vekové obmedzenia pre používanie kontaktných šošoviek, môžu sa nosiť po celý život. Existuje toľko ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky už viac ako 30 rokov, a to aj medzi samotnými oftalmológmi.
Najdôležitejšia vec, ktorú musia ľudia pochopiť: veda a technológia nie sú stále a ak nosíte moderné šošovky, a nie tie, ktoré boli v 70-tych rokoch minulého storočia, nebudú žiadne problémy. Musíme pravidelne chodiť na lekára, vyšetrovať, konzultovať, sledovať novinky. Napríklad, 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL šošovky sú už treťou generáciou multifokálnych šošoviek, objavili sa v roku 2015 a samozrejme sa veľmi odlišujú od tých, ktoré sa nosili v deväťdesiatych rokoch.  Zakaždým, keď vytvárajú nové šošovky, sa výrobcovia snažia zohľadniť všetky chyby a nevýhody predchádzajúceho vývoja.

3. Objektív môže poškodiť oko.
Objektív nepoškodzuje oko, pretože je veľmi tenký a jemný, s dobre upravenou hranou, takže šošovka nemá žiadne škodlivé účinky na očné tkanivo.

4.  Materiál, z ktorého sú vyrobené kontaktné šošovky, môže spôsobiť alergie.
Všetky materiály a súčasti, z ktorých sú vyrobené kontaktné šošovky, sú hypoalergénne, preto nie sú zaznamenané žiadne alergické reakcie. Existujú však šošovky, ktoré sú určené pre citlivé oči – sú vhodné pre ľudí náchylných na alergie.

5. So šošovkami môžete ľahšie chytiť infekcie.
Infekciu v očiach naozaj môžete mať, ale vinné nie sú šošovky ale špinavé ruky. Konjunktivitída je choroba špinavých rúk. 

brýole

6. Ak máte chrípku, nemali by ste nosiť kontaktné šošovky.
To je pravda, imunitná obranyschopnosť tela je znížená a môže sa vyvinúť zápal sliznice oka. 8.

7.Kontaktné šošovky môžu kedykoľvek vypadnúť z očí.
Nie, šošovka je držaná silami kapilárnej príťažlivosti. Iba objektív, ktorý svojimi technickými parametrami nezodpovedá anatomickým vlastnostiam oka vypadáva.