Mária Terézia

Mocná vládkyňa, ktorá bola nielen úspešnou vládkyňou, ale aj obetavou a milujúcou matkou. Svojmu mužovi totiž dala neuveriteľné množstvo detí. Až 16 detí počas dvadsiatich rokov jej života. Z toho sa dožilo dospelosti len 10 z nich. Napriek tomu to bolo neuveriteľné množstvo detí, ktoré vychovávala. Aj strata šiestich detí ju musela veľmi bolieť. A napriek tomu sa dokázala venovať svojim vladárskym povinnostiam. Jej sila osobnosti sa môže stať vzorom pre dnešné ženy, ktoré chcú byť samostatné a sebestačné oveľa viac ako inokedy.

koruhna

Ako vychovávala svoje deti?

Svoje deti viedla veľmi autoritatívnym spôsobom, čo mohla spôsobiť práve jej rola v rámci daného štátu. Preto mali deti v láske skôr ich otca, ktorá bol veľmi láskavý a starostlivý. Mária Terézia však mala svoju obľúbenkyňu zo svojich detí. Volala sa Mária Kristína. Hoci nebola najmladšia a ani najstaršia, Márii Terézii uviazla v srdci najviac a dokázala jej odpustiť oveľa viac ako jej súrodencom. Hlavne kvôli tomu nebola Mária Kristína veľmi obľúbená medzi jej bratmi a sestrami. Jedine jej dovolila vydať sa z lásky za svojho muža. Tak ako sa vydala aj samotná Mária Terézia z lásky a ona to dopriala len jedinej svojej dcére.

královská koruna

Svojho prvorodeného syna, ktorý sa narodil ako štvrtý v poradí, vychovávala podľa toho, aby v dospelosti vedel vládnuť tvrdou a pevnou rukou celej rakúskej monarchii. Snažila sa ho na to pripraviť, vzhľadom na to, že ju nemal kto pripraviť, pretože jej otec zomrel v mladom veku a ona sa musela učiť za pochodu. A ešte ju dokonca aj ohrozovali vojny na dvoch frontoch, pretože okolité štáty si mysleli, že je slabá a poddajná vládkyňa. Ona však dokázala presný opak ako si mysleli a vytrela všetkým zrak. Hoci sa bojovalo na dvoch frontoch, túto situáciu dokázala časom vyriešiť https://pixabay.com/sk/koruna-kr%C3%A1li-bavorsko-nemecko-759296/vládnutie a ona nie.