Kaviarenská spoločnosť

 Kto by to nemal rád? Po dlhom dni si sadnúť v meste na kávu, limonádu, čaj alebo iný obľúbený nápoj, oddychovať a na chvíľu nemyslieť na nič, len na prítomný okamih. Rozprávať sa s partnerom alebo kamarátom alebo len v tichu rozjímať. Do toho si vychutnávať dobrý koláč alebo tortu, tomu sa naozaj len ťažko odoláva. Je to v poriadku?

káva

Keď sa človek prejde po meste a chce si vybrať kaviareň, kde si vychutná svoju kávu, často ostane zaskočený. Kaviarne sú preplnené ľuďmi, často nie je ani kde sa sadnúť. Najrôznejší ľudia sedia a konverzujú pri pití kávy. Kaviarní je síce dosť, ľudí je aj napriek tomu akosi viac. Z toho vyvstáva otázka – Ako je možné, že údajne dnešná spoločnosť na nič nemá čas, ale na toto si nájdeme čas vždy?
Druhým aspektom, ktorý je potrebné zobrať do úvahy, je finančná stránka. Ono sa to nezdá. Káva predsa nie je taká drahá a koláčik k tomu, to je predsa samozrejmosť. So sladkým dezertom káva hneď chutí ešte lepšie. Ani sa nenazdáme a za pol hodinu v kaviarni minieme viac ako za obed. Keď si takýto oddych doprajeme hneď niekoľkokrát za týždeň, suma, ktorá by nám pri spočítaní nákladov vyšla, by pravdepodobne bola prekvapivá.

kavárna

Ani tento aspekt by nemusel byť problémom. Veď keď si človek zarobí, tak nech si peniaze míňa, ako mu príde vhodné. Tu ale vyvstávajú opäť dve veci na zamyslenie. Prvou je, že veľká časť týchto „kaviarenských povaľačov“ tvoria študenti. Študenti, ktorí sa tam napríklad aj učia a strávia tam rovno niekoľko hodín. Zvyčajne neutrácajú peniaze, ktoré by si oni sami zarobili, ale utrácajú peniaze, ktoré im dali ich rodičia v domnienke, že ich použijú rozumne. Ostáva však otázkou či sedenie v kaviarni a popíjanie limonád je práve tou rozumnou cestou.
Druhá vec, nad ktorou je dobré sa zamyslieť je to, že tie peniaze, ktoré tam človek minie, sa dajú využiť aj inak. Stačí si uvedomiť, že balíček kávy v obchode stojí pomaly rovnako ako jedna šálka so zákuskom k nej. A koľko šálok kávy môžete mať za rovnakú cenu z celého balíčka kávy? Oveľa viac než jednu.
Kaviarne sú úžasné. Majú super atmosféru, kvalitnú kávu a rozmanité koláče. Skúsme sa však zamyslieť, či ich naozaj potrebujeme v živote niekoľkokrát do týždňa alebo by stačilo raz za jeden až dva týždne.