Rubriky
Dom a záhrada

Druhy dreva, ktoré by ste nemali spaľovať

Zelené drevo
Keď sa vytne strom, drevo musí pred spaľovaním starnúť minimálne šesť až deväť mesiacov. Čerstvo narezané drevo, nazývané zelené drevo, je naložené plné vody a najprv musí vyschnúť. Ak si nie ste istí, či je drevo zelené, opýtajte sa predajcu, kedy bol strom odrezaný. Môžete tiež skontrolovať kôru. Pevne pripevnená kôra, ktorá je stále lepkavá so smolou, znamená, že drevo ešte dobre nevyschlo.

kmeny

Veľké drevo
Nekupujte drevo, ktoré je príliš dlhé. Na to aby ste ho mohli spaľovať ho budete musieť ešte posekať. Ak ale radi rúbete drevo, tak to pre vás nebude žiadny problém.

Drevo, ktorého pôvod neviete.
Ak žijete alebo navštevujete oblasť, ktorá je v súčasnosti postihnutá invazívnymi škodcami, opýtajte sa predajcu, kde bolo drevo odrezané. Ak bolo v oblastiach so škodcami, radšej ho nekupujte. Palivové drevo, ktoré cestuje príliš veľkú vzdialenosť, je jedným so spôsobov, ako sa rýchlo šíri invazívny hmyz a choroby. Hoci škodcovia cestujú aj samostatne, premiestňovanie infikovaného dreva môže ohroziť nové lesy a podkopať úsilie o ich zachovanie. Milióny stromov a tisíce akrov lesa boli vážne poškodené alebo dokonca zabité týmito škodcami. Nové ohniská škodcov takmer vždy pochádzajú od človeka, ktorý kúpil palivové drevo zo zamorenej oblasti. Nenechávajte si pochybné drevo, ktoré leží vo vašom okolí, a určite si s nami neberte žiadny domov. Ak si nie ste istí, či je vaša oblasť alebo okolité oblasti postihnuté, obráťte sa na ministerstvo poľnohospodárstva svojho štátu.

plamen

Mäkké drevo
Spýtajte sa predajcu, aký druh dreva si kupujete. Stromy ako borovice alebo jedle majú "mäkké" drevo, ktoré horí rýchlo, nevydáva toľko tepla a vytvára veľa dymu, ktorý môže spôsobovať zanášanie sadzí v komíne. Hodí sa maximálne na ohne vonku, ale ak máte krb je to nevýhodné pre vás takéto drevo kupovať. Radšej zainvestujte do tvrdšieho dreva.