Rubriky
Dom a záhrada

5 spôsobov, ako pritiahnuť svetlušky do vášho dvora

Vedci z univerzity z USA podporujú ľudí, aby sledovali svetlušky. Chcú preskúmať faktory, ktoré ovplyvňujú tento hmyz, či je to nečistenie, pesticídy alebo hluk. Odporúčajú urobiť tieto veci, aby ste svetlušky do vášho domu prilákali:

ježek

Nechajte narásť trávu.
Vysoké trávy a krovy sú kľúčovou súčasťou ideálneho prostredia svetlušiek. Odporúča sa nechať trávu na vašom dvore narásť, aby ste vytvorili priaznivé podmienky pre svetlušky. Prinajmenšom koste menej často, aby sa znížilo riziko usmrtenia svetlušiek, lebo oni ležia na vysokých trávach počas dňa.

Vytvorte vodu.
Rovnako ako komáre, svetlušky milujú vlhkosť, stojatú vodu a močaristé oblasti, tvrdia výskumníci. Väčšina svetlušiek sa zhromažďuje okolo malých kaluží a iných stojatých vôd počas párenia. Ak nemáte obavy z komárov, kde žijete, zvážte zahrnutie malého rybníka do dvora, ktorý im poskytne dobré životné prostredie.

Vypnite predné svetlo.
Svetlušky svietia z dvoch dôvodov: varovať predátorov, aby išli preč (ich krv je toxická) a čo je dôležitejšie, pritiahnuť kamarátov. Samce používajú odlišné vzory svetla, aby umožnili samiciam toho istého druhu vedieť, kde sa nachádzajú. Samice, ktoré zvyčajne zostávajú posadené na vysokých trávach, upozorňujú, že majú záujem o blízkeho nápadníka. Jasné vonkajšie svetlá môžu zatieniť svetlušky a zasahujú do ich správania pri párení, a tak radšej svetlo v noci vypínajte.

Zasaďte borovice.
Jednou z najväčších hrozieb pre ohniská je strata rastlín a stromov. Keď zmeníme lesy, lúky a polia na staveniská, zničíme vlhké, zalesnené oblasti, kde svetlušky kladú svoje vajcia. Výsadba domácich stromov, najmä borovicových stromov, pomáha svetluškám niekoľkými spôsobmi: hrubé bránice borovíc blokujú lúče umelého svetla, ktoré by mohli narušiť párenie a ihly, vetvy a pôda vytvára ideálne miesto pre larvy, ktoré prekvitajú v strome.

světlušky

Nechajte si na záhrade hromadu dreva.
Niektoré druhy svetlušiek kladú svoje vajcia do hnilobných kmeňov a iných driev v lese a larvy sa živia slimákmi a červami, ktoré tento typ vlhkého prostredia priťahuje. Pokúste sa vytvoriť viac lokalít pre larvy svetlušiek tým, že necháte nejaké kefy drevo hromadiť sa vo vašom dvore.