Rubriky
Peniaze

5 dobrých rád ako sa stať bohatým

Častokrát sa pýtame sami seba, kde treba začať, prípadne v čom robíme chybu, že neoplývame bohatstvom a náš majetok sa nerozrastá . Zo skúseností bohatých ľudí vychádzajú na povrch jednoduché zásady, ktorých dodržiavanie vám pomôže zveľadiť svoj majetok a stať sa bohatším.

aktovka
 
1.Plánovanie
Túto radu, plánovanie príjmov aj výdavkov, mnohokrát podceňujeme, ale tvorí základ, na ktorom môžeme budovať svoje materiálne pomery. Znamená to byť disciplinovaný a dodržiavať stanovené zásady výdajov. Najideálnejšie je plánovanie s prebytkom, v čase potreby tak máte poruke rezervu.
 
2.Žiadne neočakávané výdavky
Riaďte sa vetou: ak si nevážite malé peniaze, nedostanete sa k veľkým. Zásada, ktorá vás presvedčí o tom, že súčtom malých výdavkov sa dopracujete k celkom slušnej sume.
 
Príklady zbytočných výdavkov:

  • viaceré bežné účty v rôznych bankách (bez nutnosti),
  • spoplatnené platby a príkazy v bankách
  • platby šekom
  • platby za nevyužívané služby
  • neprimerane vysoké zálohové platby za elektrinu/plyn,
  • nákup drahého tovaru, ktorý môžete kúpiť lacnejšie
  • kúpa množstva jedla, ktoré nestihnete skonzumovať

 
3.Namiesto šetrenia zarábajte
V prvom kroku sa zamerajte na zvýšenie vášho príjmu namiesto znižovania výdavkov. Vysvetlenie je jednoduché, príjmy môžeme zvyšovať neprestajne, ak si popri zamestnaní nájdeme aj iný zdroj príjmu, ale s výdavkami je to ťažšie, nemôžeme ich znižovať donekonečna na úkor životnej úrovne.
 
4.Peniaze nechajte pracovať
Znamená to v skratke postarať sa o svoje zvyškové peniaze, a to buď investovaním alebo podnikaním v kapitálových trhoch. Aby sme mohli hovoriť o zisku, ten by mal byť vo výške asi 5% ročne. No ak sa na takýto druh podnikania necítite, ľahšie  to asi pôjde s predajom tovaru za vyššiu cenu, ako je obstarávacia.

kufr peněz
 
5.Využívajte kontakty s bohatými ľuďmi
Veľkou mierou na nás vplýva ja okolie, v ktorom sa pohybujeme. Pýtame sa, radíme, ale je dôležité aj to, s kým. Argumenty typu „veď to robia všetci“ alebo „robilo sa to tak od nepamäti“ neobstoja, dnes sú už niektoré finančné postupy prekonané. Ideálne je nechať si poradiť od človeka, ktorého príjmy prevyšujú tie vaše niekoľkonásobne, možno vám vnukne nejakú výbornú myšlienku a začne sa vám dariť.